Pareo 0
Pareo

Spowijanie jest znane od tysięcy lat i obecnie przeżywa swój renesans

jako pierwsza z pięciu (obok szumienia, ssania, kołysania i leżenie na boczku lub brzuszku) skuteczna metoda na uspokojenie i łagodną adaptację noworodka do nowych warunków życia. Powyższe metody uspokojenia rozpropagował dr Harvey Karp jako tzw. „5S” i ma na celu odtworzenie warunków w jakich dziecko przebywało w łonie mamy.


Otulanie ma swoje niewątpliwe zalety, ale ważne jest by obserwować czy twoje dziecko sygnalizuje o potrzebie spowijania i by robić to jak należy. Dlatego wprowadziliśmy do swojej oferty śliczne, praktyczne otulacze muślinowe. W sklepie mojswiatdziecka.pl ciągle poszerzamy ofertę o takie produkty, które sprawią, że codzienne czynności przy maluszku staną się jeszcze bardziej przyjemne!

Korzyści spowijania to przede wszystkim:

poczucie bezpieczeństwa, spokoju i odprężenia, mniejsze ryzyko wystąpienia i szybsze ustępowanie kolek, wyhamowanie niekontrolowanych ruchów kończyn, łatwiejsza adaptacja do nowych warunków, czas na rozwój w obrębie układu krążenia, oddechowego, nerwowego oraz wzroku i czucia głębokiego poprzez poznawanie granic własnego ciała w czasie
pierwszych miesięcy życia.

Czy, kiedy i jak spowijać dziecko? Do kiedy je stosować?

Pierwsza zasada to upewnienie, że dziecko naprawdę to lubi. Ważne jest by być przy dziecku, a kiedy otulone zaśnie, by podczas snu było w pozycji na pleckach. Otulanie nie może być zbyt ciasne, aby dziecko mogło swobodnie oddychać i co ważne, aby mogło kopać nóżkami. Nóżki układają się fizjologicznie w zgięciu i jest to pozycja prawidłowa, pamiętajcie, że nie prostujemy ich by je owinąć pieluszką. Pewna doza swobody ruchów w otuleniu jest ważna m. in. Dla rozwoju stawów biodrowych. Nie otulamy główki ani szyi, dziecko może ulewać, dlatego swoboda główki także jest istotna. Kolejna ważna sprawa to zastosowanie złotego środka, kiedy już okaże się, że dziecko cudownie się wycisza i wspaniale śpi w poczuciu bezpieczeństwa jaki daje mu otulenie. Nie można nadużywać czasu, w którym dziecko będzie owijane.

Zapewnijmy mu także inne formy spędzania czasu, aby wspierać jego naturalny rozwój, nie bójmy się pozycji zupełnie swobodnych, kangurowania, bycia blisko piersi mamy lub taty, tulenia, noszenia, zabaw z dłońmi rodziców…

Spowijanie maluszka jest sposobem na „przejście” granicy dwóch światów:

od bycia w brzuszku mamy do zewnętrznego pełnego bodźców. Istotne jest, by nadmiernie nie przedłużać tego okresu i pozwolić dziecku poznawać świat w sposób dla niego fizjologiczny. Na zakończenie okresu spowijania uznaje się 3-4 miesiąc życia, gdy tylko zauważymy u dziecka samodzielną chęć zmiany pozycji lub wzmożoną ruchliwość (nabranie pewności siebie w nowym świecie widać szybko, uwierzcie nam).


Duży rozmiar naszego otulacza 120x120 pozwoli na to, aby używać go również w późniejszym okresie – nawet kilkuletnich dzieci jako okrycie po pobycie nad wodą czy w basenie latem �� Sprawdzajcie na bieżąco nowe wzory w naszym sklepie


Wśród opinii na temat otulania znajdziecie wiele za i przeciw, ale wiedzcie, że każdy z nas jest inny i ma różne potrzeby a co jest najlepsze dla Waszego dziecka najlepiej wiecie Wy sami.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium