Najważniejszy spokój i kilka zasad
Po pierwsze pamiętaj, że Twój spokój da spokój Twojemu dziecku. To złota rada, która sprawdza się w większości sytuacji 🤗. Pamiętaj, że Twoje dziecko przez ostatnie tygodnie przebywało w cieplutkim i miękkim miejscu, więc jego termoregulacja dopiero będzie się kształtować do nowego środowiska. Zadbaj, aby Twój bobas nie czuł chłodu, ale pamiętaj, żeby go nie przegrzać. Brzmi skomplikowanie? Spokojnie, zdradzę Ci kilka sposobów na poznanie, czy Twój maluszek czuje się komfortowo.
- Stosuj zasadę +1. jeśli nie wiesz, jak ubrać malucha, pomyśl co sama założysz tego dnia na siebie i dodaj do tego 1 warstwę. Jeśli jest na tyle ciepło, że sama się męczysz, postaw na body i otulacz muślinowy, który zawsze możesz zdjąć.
- Temperaturę ciała dziecka sprawdzaj na karku. Rączki czy stopy bobasa często pozostają chłodne przez brak dojrzałych mechanizmów termoregulacji. Maluch wcześniej przebywał w stałej temperaturze i teraz, kiedy wokół jest chłodniej, rączki i stopy bywają nieco zmniejsze, ale nie jest to wyznacznik, że malec czuje chłód.
- Pamiętaj, że lepiej mniej, niż za dużo. To zasada, która przeczy zdaniom naszych mam czy babć, ale przegrzanie bobasa jest bardzo niekorzystne dla jego organizmu.
Jak przewieźć noworodka ze szpitala do domu?
Kolejne pytania zaczynają zbierać się w głowie, kiedy myślisz o przewiezieniu maluszka w foteliku do domu. W zależności od pory roku, w aucie może być piekielnie gorąco lub dość zimno. Jeśli podróżujesz latem, poproś partnera, żeby przed podróżą włączył klimatyzację i pozwolił aby temperatura w aucie spadła o kilka stopni. Jeśli jednak temperatura jest niska, postaw na otulacz do fotelika samochodowego. jest to kocyk, który ma specjalne otwory, by można było zamontować go bezpiecznie w foteliku. Nie musisz stresować się ubieraniem w warstwy, wystarczy ubrać dziecko w body i/lub spodenki oraz właśnie otulacz. bez zbędnych warstw. Wybierając otulacz, zwróć uwagę na jego materiał. Grubszy, z dodatkiem Minky lub polaru nada się na chłodniejsze dni, natomiast cieńszy, muślinowy lub bawełniany nada się w ciepłe, a nawet gorące dni. Zwróć również uwagę na rozmiar otulacza. Mniejszy, 80x80 będzie idealny do nosidełka, czy gondoli, zaś większy 100x100 będzie super nawet do spacerówki dla większego bobasa i nieco bardziej przyszłościowy. .
WAŻNE. Otulacze w foteliku montujemy zawsze pod wkładką dla noworodka. To bardzo istotne, aby pasy bezpieczeństwa przebiegały wewnątrz otulacza, tuż przy ciele dziecka. Jeśli pasy przebiegają na otulaczu, nie spełniają swojej funkcji.
Pierwsza podróż może stresować. Staraj się spędzić ją z dzieckiem na tylnej kanapie. Będziesz spokojniejsza, kiedy będziesz mieć swój skarb na oku, a w razie potrzeby będziesz mogła od razu zareagować. Maluch może ulewać, więc spokojne oko mamy będzie niezastąpione ❤️.
Jaka powinna być temperatura w domu po przywiezieniu noworodka ze szpitala?
Okej, skoro podróż mamy już za sobą, przejdźmy do tematu temperatury w domu. Tu znów polecamy stosowanie zasady lepiej mniej, niż za dużo, dodatkowo ubieranie wielu warstw noworodkowi może być stresujące, nieprzyjemne i po prostu niepraktyczne. Fajnym rozwiązaniem są kopertowe body lub pajacyki na zamek. Pozwolą na łatwe ubranie maluszka. Warto również zaopatrzyć się w kilka rodzajów kocyków. Kocyk letni lub otulacz nada się idealnie, kiedy w domu temperatura wynosi ponad 20 stopni, ale maluszek lubi ciepło. Kocyk przejściowy będzie idealny jesienią czy wiosną, ale będzie też strzałem w dziesiątkę na pierwszym spacerku! Natomiast zimowy nada się idealnie, kiedy nadejdą te całkiem zimne dni. Jeśli chodzi o sen nocny, nie zaleca się stosowania zbędnych warstw. Najlepszym wyborem będzie śpiworek muślinowy lub śpiworek bawełniany. Zwróć uwagę na jego grubość, która najczęściej jest oznaczona w skali TOG.
- 0.5 TOG - śpiworek przeznaczony na upały, gdzie temperatury w pomieszczeniu, w którym śpimy, wynoszą mniej więcej między 21-27 °C
- 1.0 TOG - śpiworek, który możemy stosować cały rok, przeznaczony do temperatur w zakresie 18-24 °C
- 2.5 TOG - również produkt całoroczny, do temperatur w zakresie 15-21 °C
- 3.5 TOG - śpiworek zimowy przeznaczony do temperatury pokojowej poniżej 18 °C
Warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry dziecka podczas podróży. Całoroczny krem SPF50 i lanolina zimą. ważne aby produkty do pielęgnacji na zimne dni nie miały w składzie wody. W chłodne czy wietrzne dni warto również okryć buzię maluszka od źródła wiatru, a latem używać parasola do wózka, który rzuci cień na maleństwo. Nie okrywajmy gondoli czy fotelika kocem czy pieluchą, ponieważ temperatura wewnątrz takiego namiotu gwałtownie wzrośnie, a dodatkowy brak cyrkulacji powietrza może spowodować przegrzanie dziecka nawet w chłodne dni.
Pamiętaj, że komfort termiczny dziecka, zapewni mu optymalne warunki do spokojnego snu🥰. Zimne rączki nie oznaczają, że maluch zmarzł, a ty droga mamo możesz być spokojna.
Nic nie zastąpi ciepłych ramion mamy i taty a także Waszego pełnego spokoju uśmiechu ☺️.
Powodzenia w byciu razem💕.