Babymam
Kategorie
Cena
-
od
do
Paradoksalnie noworodki dostają bardzo dużo zabawek i gadżetów mimo tego, że ich główną potrzebą jest "ogarnięcie" podstawowych funkcji życiowych :-). Najważniejsze jest przecież aby być wyspanym, najedzonym i czuć bliskość mamy. W pierwszych dniach życia maluszek nie potrzebuje dodatkowych zewnętrznych bodźców - i tak zmaga się z przyzwyczajeniem do życia poza brzuszkiem mamusi gdzie było bezpiecznie i ciepło a jedzonko samo płynęło do brzuszka i nie trzeba było się o nie upominać :-)
Babyono pierwsza piłeczka dla niemowląt z grzechotką miękka kolorowa
Babyono pierwsza piłeczka dla niemowląt z grzechotką miękka kolorowa
Rozwój niemowlaka
Wybierając zabawki starajmy się, aby były możliwie najlepiej dopasowane do obecnego etapu rozwoju maluszka. Myśląc o zakupie dla noworodka większość dorosłych myśli automatycznie o pluszaczkach czy grzechotkach. Maluszek nie rodzi się od razu z umiejętnością chwytania grzechotek czy układania klocków. Stąd też zadaniem każdej zabawki powinno być rozwijanie umiejętności oraz oddziaływanie na zmysły małego szkraba. W pierwszym roku życia kamienie milowe w rozwoju dziecka to zdecydowanie zdobywanie umiejętności unoszenia głowy podczas leżenia na brzuszku, skoordynowane obroty z plecków na brzuszek i odwrotnie, siadanie oraz chodzenie. W międzyczasie oczywiście nadchodzi czas wyrzynania się pierwszych ząbków gdzie trzeba ratować się różnorodnymi gryzaczkami aby ulżyć maluszkowi w tych ciężkich chwilach. W kolejnych etapach maluszek uczy się raczkować, siadać a następnie chodzić - na szczęście obecnie na rynku jest mnóstwo zabawek i nie ma obaw, że nie dobierzemy czegoś idealnego dla naszego maleństwa.
Zabawki niemowlęce
Maluszki instynktownie wybierają zabawki, które pomagają im w rozwoju. Początkowo noworodek rozróżnia jedynie kontrastujące barwy dlatego warto zastanowić się nad wyborem zabawek właśnie w takiej kolorystyce. Dobrą rolę spełniają również karuzele które montuje się do łóżeczka - jeśli kolorystyka będzie odpowiednia maluszek na pewno zwróci uwagę na karuzelę i będzie usiłował obracać główkę w jej kierunku. Świetnym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju maty edukacyjne - już 4-miesięczny brzdąc świetnie odnajdzie się w ćwiczeniu odwracania główki, przewracania na boczki czy dotykaniu różnych faktur. Pamiętajmy, że w przypadku malutkich dzieci nie ma potrzeby kupowania zabawek "na wyrost" - kierujmy się oznaczeniami dotyczącego wieku na opakowaniu - szkrab nie tylko nie umiałby się nimi bawić, ale co gorsza - mógłby sobie nawet zrobić krzywdę. Zapewne wielu z rodziców przeżyło chwilę trwogi gdy maluch leżąc na pleckach wziął zbyt ciężką/dużą zabawkę, uniósł ją a następnie wypuścił z rączek i zaczął płakać z powodu uderzenia w buźkę.